10:04 am - Pondělí Duben 27, 2015

Třešně léčí dnu

Třešně dokáží výrazně snížit výskyt záchvatů dny

Konzumace třešní dokáže zredukovat riziko vzniku záchvatů dny. Zjistili to ve svém výzkumu američtí vědci, kteří sledovali reakce pacientů s dnou na třešně.
Třešněšmě mimo jiné obsahují antioxidační a protizánětlivé složky – například anthokyaniny, které dodávají tomuto ovoci červenou barvu, hrají klíčovou roli při zmírňování zánětu v těle a také snižují hladinu urátů v krvi.

Dnu totiž způsobuje zvýšená hladina kyseliny močové v krvi a snížená rozpustnost urátů, což vede k tvorbě jehličnatých krystalů v prostorů kloubů. Ty mohou být viditelné i pouhým okem v místě častých záchvatů, které jsou často doprovázeny horečkou, zimnicí a silnými bolestmi. Dna postihuje zhruba jednoho ze sta lidí, přičemž u mužů se vyskytuje dva až třikrát častěji než u žen. Říká se o ní jako o nemoci králů, protože k rizikovým faktorům patří častá konzumace alkoholu, nadváha a obezita.

Do studie vědců z Univerzity v Bostonu se zapojilo 633 pacientů s dnou v průměrném věku 54 let, kteří byli sledováni jeden rok. Byly zaznamenávané symptomy dnových záchvatů. Pacienti měli uvést, jaké léky užili, co jedli a co pili dva dny před záchvatem i to, zda v té době jedli třešně nebo extrakt z nich. Jedna porce se rovnala dvanácti zkonzumovaných třešním.

By: thebarrowboy

Během příslušného roku měli pacienti dohromady 1 ¤ 247 dnových záchvatů. Ti, co jedli třešně nebo extrakt z nich, však snížili riziko vzniku záchvatu o 37 procent. Tento benefit však platil jen u těch, co snědli během dvou dnů více než tři porce třešní. V případě, že užili lék na dnu allopurinol a zároveň si dali více než tři porce třešní, riziko vzniku záchvatu se snížilo o 75 procent.

Třešně tedy fungují.

Filed in: Strava
pridej.cz